Lugu sellest, miks me enam kunagi mänguasjapoodi ei lähe ja mina Uberit sõidan

See postitus on esimene sarjast: mis mees ma olen ja millist elu elan. Plaanin oma blogi täiendada postitustega perest, armastusest ja suhetest, lastest ja elust enesest. Ehk siis sellest, mis mulle kõige enam elus korda läheb. Kui see on midagi, mis ka Sulle korda läheb, siis on väga suur tõenäosus, et oled leidnud endale sobiva pulmaisa ja mina toreda pruutpaari

Järjekordne julge samm minu poolt. Olen selles enda jaoks töötava lahendusena leidnud. Olen avastanud, et päriselt töötavaid lahendusi polegi nii kerge leida. Ei tea, kas asi on minu rauhutus meeles, suurtes ambitsioonides või ülemäära positiivsetes ootustes, aga ma olen leidnud palju enam asju, mis minu puhul ei tööta, kui neid, mis töötavad.

Töötav lahendus seisneb sel korral selles, et avalik kohustuse võtmine, aga ka kõva häälega enese veenmine millegi võimalikkusest suurendab unistuste teostamise tõenäosust. Teaduslikult tõestatud fakt, muide. Seal on veel üks meeldiv võimalik kõrvalmõju. Kui oled midagi avalikult välja öelnud ja räägid sellest paljude inimestega, siis teised inimesed saavad oma võimaluste ja soovide piires sinu unistuse teostamisele kaasa aidata.

Nüüd ma siis teen selle julgustüki ja lausun avalikult välja, et lubasin lapsed 2018. aasta alguses viia kaheks kuuks Aasiasse elama. Meie pere pole mitte kunagi midagi sellist teinud. Kuskil mujal nii pikalt ära olnud või ka reisinud. Lapsed isegi ei tea, kus Aasia asub ja mis seal neid ootab, aga nad olid nõus. Sel nõusolekul oli oma arvestatav hind, millest ma teile rääkida tahtsingi.

Ma väldin poes käimist nii palju kui võimalik. Kaubanduskeskused. Õudsad kohad. Toidukraami ostame enamasti e-poest, riided odavast väljamüügist või kaltsukast. Ma ei mäleta, millal ma viimati mänguasjapoes käisin, aga vahetult enne 2016. aasta jõule olin sunnitud minema. Vahur sai sünnipäevakingituseks 15€ mänguasjapoe kinkekaardi ja läksime seda lunastama.

Kohutav kogemus. Mul oli Vahurist päris kahju. Ma põhimõtteliselt polnud nõus oluliselt raha juurde panema, et mitte minna kaasa selle hullusega. Mida saab tänapäeval mänguasjapoest 15€? Mitte midagi peale põrkepalli! Mingid suvalised väiksed plastmassjunnid suures pakendis kirjaga “plastmassjunn” maksavad 50€! “Plastmassjunn mõõk”, millega võidelda ei saa, maksab 75€. Muide, Lego on üks soodsamaid mänguasju tänapäeva mänguasjapoes. Vahur oli nii kurb ja oli nõus juba midaiganes sealt kaasa ostma, mis selle raha eest sai. Mina polnud nõus.

Kui olin poes edasi-tagasi tammudes maha rahunenud, siis pakkusin lastele välja lahenduse: “Teate, lähme siit minema ja ärme mitte kunagi enam mänguasjapoodi tagasi tule. Paneme hoopis selle raha kõrvale, mida me muidu tooksime mänguasjapoodi ja ostaks jälle mõne mõtetu plastmassjunni, ning ma luban, et lähme 2018. aasta alguses kaheks kuuks Aasiasse reisile.”

Nad olid koheselt nõus. Neil polnud õrna aimugi, mis koht see Aasia on, aga reisimisest oli neil väga hea ettekujutus. Olime paar aastat tagasi, kui Krõõt Säde veel ilmavalgustki polnud näinud, käinud Kanaaridel ja sel suvel oli meil vahva perereis läbi Rootsi Taani.

Nii me siis otsustasimegi lastega ära, et teeme selle plaani teoks. Hakkame raha koguma. Kuna raha puuotsas ei kasva, siis meil on vaja välja mõelda, kuidas raha teenida. Selles on nad juba päris osavad. Täiesti oma initsiatiivil on nad maal poe tagant puu otsast ploome korjanud ja poe ees inimestele maha müünud. Suvel müüsid nad kohalikul laadal vanakooli vahvleid ja sügisel tulid nad mõtte peale lükata müüki oma multifilmide CD-plaadid. Neil on juba päris korralik summa kogutud ja plaanime sel suvel erinevate ettevõtmistega lisaks teenida.

View this post on Instagram

A post shared by Hannes Lents (@hanneslents)

Ainult et issi on oma rahalise panusega ühisesse eesmärki tugevas miinuses. Rasvasest rahapõrsast on järgi hoopis luu ja nahk. Kiiremas korras oli vaja päästeplaani, et mitte pere alt vedada. Uberi näol ma selle leidsingi. Hakkasin Uberit sõitma.

Uberit võiks sõita ka niisama. Lihtsalt Uberiga sõitmise enda pärast. Mulle on see kujunenud ootamatult toredaks ettevõtmiseks. Esiteks juba asjaolu, et ma pole kunagi varem nö taksot sõitnud ja täitsa uue asja õppimine on iseenesest väga nauditav protsess. Võib ju mõelda, et mis see ära pole. Istud rooli, paned äpi tööle ja sõidad. Tuleb välja, et see on ikka palju peenem kunst. Alustades õigesti navigeerimisest, seisukohtadest ja lõpetades vestlusteemade valikuga. Mulle meeldib ja nagu selgus, tuleb mul see ka erakordselt hästi välja. Sellest kõigest võiks veel pikemalt rääkida, sest iga Uberi sõit pakub lugusid juurde. Sõitjad ja nende lood ning sinu enda lood Uber juhina. Vahvaid elamusi kui palju.

View this post on Instagram

A post shared by Hannes Lents (@hanneslents)

Tagasi tulles reisi juurde, siis ma pean tunnistama, et vaatamata väga headele pakkumistele pole meil piletid veel ostetud. Meie pere finantsolukord on erinevate asjade kokkulangevuse tõttu osutunud ootamatult keeruliseks. Loodan juuniks nii palju raha kokku saada, et saame esimese sammu astutud ja piletid kätte. Siis oleme juba poolel teel ja pole enam tagasiteed.

Kel on soovitusi, mis meid unistuse teostamisele lähemale viiks või mille kõigega Aasias arvestama peaks või kuhu üldse minna. Aasia on ju suur ja lai. Me pole isegi seda ära otsustanud. Vietnam? Tai? Kambodza? Ootan vestlusi teiega sel teemal!

 

 


Posted

in

by

Tags:

Comments

“Lugu sellest, miks me enam kunagi mänguasjapoodi ei lähe ja mina Uberit sõidan” on saanud 16 vastust

 1. Autori Sven Valdek avatar
  Sven Valdek

  Tere!
  Kuna ma olen kõigis kolmes käinud, siis kahekuulise reisi ajal soovitaksin ma käia kõigis kolmes. Muidugi tuleb silmas pidada, et liikumine tõstab märkimisväärselt kulusid ja seda mitte ainult transpordi tõttu, vaid et pikaajaliste rendilepingutega võib hotellidest kordades soodsama elamispinna saada, pidevalt liikudes seda võimalust aga ei ole. Piirkonnas ringi reisides tuleks pikemate vahemaade korral kasutada kohalikke odavlennufirmasid, kuid pilet tuleb mitu kuud ette osta, et tõeliselt head hinda saada. Nt. 1000km ots võib vabalt maksta 25-27 euri ja seda koos pagasiga. See näide pärineb Nokairi pakkumistest ja see on ka lennufirma, mida ma isiklikult soovitaksin. Kui neid kolme riiki kirjeldada, siis Tai on looduslikult kõige ilusam ja arenenum, kuid ka kõige kallim. Vietnam on soodsam ja seal on ka kõige parem köök. Kambodža on vaieldamatult kõige soodsam ja kui on plaanis pikemalt mere ääres palmi all pikutada, siis tuleks seda seal teha.. Ja veel – Siem Riep’i kõrval asuv Angkor Wat on koht, kus tasub kindlasti ära käia.

  1. Autori Hannes avatar
   Hannes

   Aitäh Sulle, Sven, soovituste eest! Kirjutan siis kui rohkem nõu vajan 😉

 2. Autori Taivo avatar
  Taivo

  Myanmar on kindlasti koht kuhu minna! odavam ja ausam, kui Tai, Vietnam või Kambodza

  1. Autori Hannes avatar
   Hannes

   Tänan nõuande eest!

  2. Autori Sven Valdek avatar
   Sven Valdek

   Myanmar on vaesem kui Kambodža ja ma väga ei soovitaks sinna lastega minna. Seal on ikka väga askeetlikud tingimused.

 3. Autori Ivo avatar
  Ivo

  Tere! Olete tublid igati! Vastik on Delfi kommentaare lugeda, õelust, roppust ja kadedust……Reisida soovitaksin Vietnami, see on kõige odavam ja kvaliteetsem… pole küll ise käinud, aga olen hoolas reisikirjade lugeja. Tai on kallis ja üle haibitud, Kampucheal on Vietnamiga piir, seal Angkor Vatis tasub kindlasti käia. Aga Kampucheas ei maksa teha sammugi kõrvale turismimarsruutidest, punakhmeeride aegset sõjarauda ja lõhkekehasid on igal pool…. Kus kandis elate? Minu töö on selline, et aegajalt sattub kätte riidekraami, jalatseid ja mänguasju (täiesti uusi) , mida siis saame tasuta jagada neile, kellele peame vajalikuks. Teie loost ja perepildist võib oletada, et olete tore pesakond ja teid toetada oleks rõõm. Saatke mulle maili peale oma kontakt ja vaatame , mis teha annab. Ja olge ikka rõõmsad!

  1. Autori Hannes avatar
   Hannes

   Aitäh Sulle, Ivo, soovituste eest ja abi pakkumast! Selles osa on meie perega kõik suurepäraselt hästi. Oma igapäevaste toimetamistega ja kulutustega tuleme toime, arvan, paremini kui enamik Eesti peredest ja pigem aitame ka ise neid, kel abi vaja. Kaltsukas käime riideid ostmas omal vabal valikul. Uute riiete ostmine tundub nii isiklikus kui globaalses plaanis igati raiskamine. Pean tõdema, et ka Aasia projekt ja see, kuidas sellele läheneme täidab palju enamaid eesmärke ja taotlusi kui pelgalt reis. Soovin lastele pakkuda omamoodi finantsharidust, ise ületada ennast ja “kirjutada” nö oma lugu. Aga Ivo, hea meelega kirjutan Sulle, kui reisi planeerimise osas küsimusi tekib.

 4. Autori Mikael Orkomies avatar

  Väga tore lugu… aga kinkekaartist sai päris kallis 😉
  Elu ja riigi sisesene reisimine Indias on ODAV ja kindlasti teist moodi kui Eestis. Olen kahel viimasel aastal veetnud 2-4 nädalat Indias. Inimesi on ropult palju, infrastruktuur selgelt seda massi ei paljudes kohtades kannata ja prügimajandus on naljanumber, aga inimesed on röömsad ja riik on mitmekülgne. Suurlinnades ei tasu viibida.

  1. Autori Hannes avatar
   Hannes

   Head soovitused, Mikael, aitäh!

 5. Autori Leevi avatar

  Filipiinid 🙂 Oleme oma perega seal kokku 3a elanud ja väga rahul. Imeline loodus ja üheks riigikeeleks on inglise keel.

  1. Autori Hannes avatar
   Hannes

   Põnev! Tuleb tunnistada, et elamine mõnes teises kultuuris on ka meil mõttes olnud, kuid see oleks esialgu isegi liiga suur samm. Ma väga imetlen neid peresid, kes midagi nii suur teinud. Vahva! Hea meelega uurin veel lisakski teie elust Filipiinidel 🙂

 6. Autori Ene Endiselt avatar

  Et lähete lastega, soovitan Vietnami (meeldivaim majutuskogemus Hoi An´i linnakeses) või Põhja-Taid (Chang Rai ümbrus), kus on rahulikum ja transporteerumine-asjaajaminegi “hulluse-vabam” võrreldes muude Aasia maadega. Rahakotile ei hakka need riigid samuti, kui tur-tõmbekatest eemale hoida. Kui aga Indiat peaksite orbiidil hoidma, soovitan põhja-osariike. Kustumatu mulje jättis Jaisalmer Pakistani piiri ääres ja Dalai-laama pesapai McLeod Ganj.
  Päris-seiklus oleks aga Nepaal ja Himaalaja.. Aga küll lapsed kasvavad ja pääle sellist seiklust kaotab mänguasjapood igasuguse tähtsuse! 🙂

  1. Autori Sven Valdek avatar
   Sven Valdek

   Hoi An on klimaatiliselt sellises tsoonis kuhu talvel pole mõtet sõita kuna seal on liiga külm. Sealne hooaeg algab märtsist. Lõuna-Vietnamis algab samal ajal vihmaperiood.

 7. Autori LOSS avatar

  Kalle
  Selle aasta jaanuari veetsime lastega Tais. Enne seda käisime seal 10 aastat tagasi. On kolm kriteeriumit, mis paneb mingi riigi meeldima: kliima, inimesed, elukallidus. Kümne aastaga on kahjuks elu Tais 3-4 korda kallimaks läinud ja viimane kriteerium on kadunud. Taisse ma enam ei kipu.

  1. Autori Sven Valdek avatar
   Sven Valdek

   Viimase 10a. jooksul on elu Tais siiski 2x kallimaks läinud, mitte 3-4 korda nagu te väidate ja siin on suur roll euro odavnemisel. Aasia on dollaritsoon ja kui kunagi oli 1 euro 1,4-1,5 USD’i, siis nüüd on teine suhe, kuna Euroopa Keskpank otsustas probleeme lahendada läbi rahatrükkimise.

 8. Autori Roosi avatar
  Roosi

  Tundub, et reisisihina huvitab teid eelkõige Kagu-Aasia. Tai, Kambodzha, Vietnam on kõik väärt külastamist, ka Laos, mis sealsamas vahepeal, pole üldsegi mitte kehvem. Kindlasti võiks käia vaatamas Ankor Wati templeid, nagu keegi eespool soovitas. Neile võrdset annab maailmast leida, kui just Peruu matk ka plaanis pole. Meie üks Kagu-Aasia teravamaid elamusi jääb ka sinna samasse Siem Reapi. Seal lähedal on väike kodusõja muuseum, kus giidideks endised sõdurid, kes ise kogu sellest õudusest läbi käinud. Lapsed said elu ajaloo-tunni, siiamaani meenutame. Killing fields tundus, et oleks lastele vast liig, aga see oli just parajal hulgal mõtlemisainet.
  Vietnam, tuleb välja on suur kohvi- ja õllemaa, kes oleks arvanud! Meile väga meeldib! Kõik see kant on põnev ka perega reisides, ükskõik millised valikud lõpuks teha. Tuleb vaid jätta piisavalt aega rannas vedelemiseks ja sooja vee nautimiseks – siis on kõik rahul :). Meie peres on ka lapsi rohkem kui täiskasvanuid ja oleme kogu koosseisus suurema osa Kagu-Aasia maadest vähemalt ära külastanud ja ka pikemalt pidama jäänud. Pealehakkamist ja edu teile!

Leave a Reply