Kuidas valida endale pulmaisa?

Sain selle küsimuse meie esimesel Pulmade korraldamise õhtul ja pidin sellele vastamiseks rohkem aega varuma.

Pean tunnistama, et sellele küsimusele on mul sama keeruline vastata, kui palvele soovitada mõnd teist pulmaisa. Pulmades, mida läbi viin, olen ma ilmselgelt ainus pulmaisa. Oma silmaga on mul õnnestunud tegevuses näha vaid üksikuid teisi pulmaisasid.

Samuti pole ma kunagi pidanud endale pulmaisa valima. Meie endi pulmas pulmaisa polnud. Oli vaid Kukerpillid, ema ja tore sõber, kes pulmaisa ülesanded ära katsid.

Pulmaisa valimise puhul on seegi erinev, et kui teistel tegijatel on kõigil midagi ette näidata, siis pulmaisal üldjuhul seda pole. Fotograafil on pildid, bändil demod ja playlist, dekoraatoril dekoratsioonid ja toitlustajal road proovimiseks. Pulmaisal pole midagi käega katsutavat, mille järgi saab tema tegevust hinnata. Tuleb usaldada seda, mida pulmaisa sulle räägib ja mida tema kohta räägitakse.

Millest lähtuda?

Millest pulmaisa valimisel juhinduda?

 • Hinda pulmaisas seda, mida hindad igas teises inimeses. Sõltuvalt sellest, mis sulle teiste inimeste juures on oluline, otsi seda sama oma pulmaisas. On see huumorisoon, korrektsus, väljapeetus, sõbralikkus, südamlikkus, siirus või midagi muud. Pulmaisa peab sulle inimesena meeldima, sinu jaoks peab ta olema hea inimene ja temaga peab olema meeldiv suhelda.
 • Pulmaisa professionaalsus. Kuula, kuidas ta oma tööst räägib. Kuidas ta mõnd konkreetset olukorda on lahendanud ja kuidas ta olukordi analüüsib.
 • Pulmaisa usaldusväärsus. Sa pead usaldama oma pulmaisa sedavõrd, et annad südamerahuga terve oma pulmapäeva tema juhtida ilma. Sa oled veendunud, et see pulmaisa tuleb välja igast olukorrast ja loob pulmapäeval just selle õige õhkkonna ja tunde. See usaldus tekib aja jooksul, kohtumiste ja erinevate vestluste vältel, kuid kui juba alguses viltu veab, siis pole head ka edaspidi oodata.
 • Otsi pulmaisas seda, mida sõnades on raske edasi anda. See on see side, mis inimeste vahel tekib, ka äsja kohtunud inimesega, kui see on “sinu inimene”. Pulmaisa peab suutma teid hästi “lugeda”. See tähendab “lugema” õigesti ridade vahelt välja ka selle, mis vestlustes ütlemata jääb.

Foorumid

Soovitused foorumi kasutamisel tegijate otsimiseks:

 • Foorumitest leiad iga tegija kohta hulganesti kiidusõnu. Nii ongi, kuid kellegi teise “väga hea tegija” võib sulle olla täiesti mööda tegelane. Seetõttu, ära kiidulaulule väga tähelepanu pööra.
 • Küsi foorumitest tegijate soovitusi. A la “Soovitage mulle pulmaisa”. Tulemustega käitu samuti kui Google otsingu tulemustega: saad küll viite, kuid infot tegija usaldusväärsuse ja headuse kohta tuleb sul endal usaldusväärsetest allikatest omalkäel juurde uurida. Kindlasti ära suhtu foorumi soovitustesse kui usaldusväärsetesse.
 • Foorumitest sa tavaliselt negatiivset tagasisidet tegijate kohta ei leia. Üldjuhul pruutpaarid oma pulmaisa foorumites ei musta. Seda enam, et tihti võibki tegemist olla erinevalt mõistetavate olukordadega, kus pole justkui keegi süüdi. Pruutpaarid toovad foorumites tavaliselt välja ekstreemsemad näited.
 • Vt pulmade foorumeid Facebookis.

Usaldusväärsed soovitajad

Kui foorumi kasutajad pole just kõige usaldusväärsemad allikas, siis kes on ja kelle käest küsida?

 • Küsi teistelt tegijatelt. Mina pole pulmas teiste pulmaisadega. Küll aga näevad erinevaid pulmaisasid tegevuses kõik fotograafid, videograafid, bändid, peokoha perenaised/-mehed ja DJ’d. Kui oled endale leidnud ühe usaldusväärse tegija, siis tasub temalt küsida ka teiste tegijate kontakte.
 • Küsi sõpradelt, kes pulmas külaliseks on olnud. Pruutpaari üldsõnalisest positiivsest tagasisidest pole kõige kergem endale vajalikku infot välja lugeda. Seetõttu tasubki pulmaliste poole pöörduda. Pulmakülalised on üldjuhul kriitilisemad, kui pruutpaar ja sellest kriitikast võib sulle isegi enam kasu olla.

Kohtumised

 • Saa pulmaisaga võimalusel kokku. Kui kohtumine pole võimalik, siis videokõne ajab ka asja ära. Oluline on, et sul tekiks oma pulmaisast hea ettekujutus ja jõuaksid kindlustundeni, mida otsid. Kohtumisel saad kõige paremini selgeks, kas see on see õige pulmaisa.

Tasu

Pulmaisade tasud jäävad 500 ja 1500 € vahemikku. Hinna kehtestab iga pulmaisa ise, kuid tõsiasi on ka see, et turg teeb omad korrektuurid.

Nõutud ja head tagasisidet saanud pulmaisade tasud on kõrgemad. Vähem tuntud/nõutud pulmaisade omad madalamad. Mõneti võib tasu sõltuda ka sellest, kas tegemist on suvise kõrghooaja või väljaspool suveaega.

Pruutpaarid ja pulmaisad on nii väga erinevad, et endale sobiva võid leida mistahes tasu eest. Pulmaisaga võib õnneks minna, aga pulm peab õnnestuma. Pulmaisal lasub kõige suurem vastutus kogu pulmapäeva kulgemise ja meeleolu hoidmise eest. Tema on praktiliselt ainus, kes saab pulmapäeva käiku mõjutada. Seetõtti soovitan pulmaisa puhul mitte kompromisse teha.

Lõpetuseks

Lõpuks, kui kõik tundub sobivat ja on korrektne. Kuskilt ei punnita välja mõnda ohu märki või punast lipukest, mis võib teie pulmapäevale saatuslikuks saada, siis jääbki üle usaldada enda kõhu- või sisetunnet. Eriti hea, kui saab südame järgi otsustada. Need, kelle süda räägib.

Kui teil tekkis lisaküsimusi, siis küsige siin postituse kommentaarides.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply