Pulmad karantiinis ja pärast seda

Mul oli plaanis teie tähelepanu tõmmata ühele südant soendavale tagasisidele, mida Getter ja Viljar minuga jagasid. Lisaks ootab avaldamist suur üleskutse leida Eesti noorimale pulmaisale tore pruutpaar selleks suveks.

Täna oleme hoopis uues olukorras ja tahan oma sõna sekka öelda. Ma ei hakkagi pikalt rääkima sellest, kuidas kehtestatud karantiin ja muud sanktsioonid mõjutavad kõiki neid, kes pulmade korraldamisega seotud. Meelelahutajad, ürituse korraldajad, toitlustajad ja kõik tugiteenused said kõige esimesena eriolukorraga pihta. Kui nüüd ka pulmad jäävad suvel pidamata, siis võib see paljude puhul tähendada sisuliselt ohtu elamispinnale ja toidulauale.

Foto: Mari-Liis Moments

Selles valdkonnas on enamik iseenda tööandjad ja paari-kolme töötajaga loovettevõtted. Kui selle tööga saab pere ära toita, katuse peakohal säilitada, saab lubada endale kord aastas puhkust ja jõuab hoida oma töövahendid kaasaegse ning kvaliteetsena, siis see on ka suuresti kõik.

Nagu öeldud, võimalikest negatiivsetest stsenaariumitest on juba palju avalikult räägitud. Mina tahan keskenduda lahendusele ja kutsun teidki üles kaasa mõtlema selles suunas.

Ära kiirusta pulmi tühistama

On ilmselge, et pruutpaarid on hetkel ärevad ja mures. Nende pikalt planeeritud maailma kõige ilusam ja erilisem päev on ohus. Kas pulmade ajaks on karantiin läbi? Kas külalised välismaalt pääsevad liikuma? Kas minu lähedased on terved? Kas mul on veel töö või peame pulmade korraldamiseks mõeldud säästud äraelamiseks kasutama?

Küsimusi on täna kõigil palju rohkem kui vastuseid. Milline see maailm ja elukorraldus üldse pärast pikka karantiini välja hakkab nägema?

Ma pole selgeltnägija ja võtan kõike alati kaine talupojamõistusega. Arvan, et kui ka viirus pole taandunud, siis liikumisvabadus maikuuks taastub. Kas senised meetmed on teeninud oma eesmärki või mitte, igal juhul ei saa karantiin nii kaua kesta ja tuleb valida mõni teine viirusega võitlemise taktika.

Mõneti raskem on ennustada, kas inimesed ise on nõus suurematest kogunemistest juba maikuus osa võtma.

Usalduse taastumine selles osas võtab aega. Hirmu ei vähenda ka asjaolu, et pulmas on kõik omad, sest ega viirus seda küsi, kas oma või mitte.

Oluline on siinkohal asjaolu, et kui küsimus on külalistes, siis on üsna kindel, et ka nemad on suures teadmatuses ja pikemaid plaane ei tee. Külaliste seisukohast võetuna pole neil oluline tänasel hetkel teada, kas pulm toimub või mitte. Nad on teie kuupäevaga seni arvestanud ja vaevalt, et neil sellises olukorras konkureerivaid plaane tekib.

Kriisis peituv võimalus

Kui üleüldisi muutusi saab veel loogiliselt hinnata, siis igaühe individuaalset olukorda on raske ette näha. Kelle töö ja sissetulek taastub pärast karantiini ja kelle oma mitte?! Millises ulatuses ja kui pikalt see aega võtab?! Raske öelda, kuid ka siin ma ei soovita sündmustest ette rutata.

Foto: Mari-Liis Moments

Iga kriis toob lisaks varasema olukorra nõrkustele pinnale ka alati midagi positiivset ja head.

Käesolev eriolukord on seda inimestes peituvat head esile kutsunud enam kui mistahes varasem kriis.

Inimesed on teineteise osas tähelepanelikumad, empaatilisemad, mõistvamad ja vastutulelikumad. Uus ilming on see, kuidas lisaks inimeste omvahelistele abistavatele suhetele aitavad üksteist ka erinevad (väike)ettevõtted. Tehakse koostööd, et koos püsima jääda. Saadakse aru, et kui hääbub meist üks, siis see mõjutab kõiki. Kui kohvik peab pärast karantiini välja kuulutama pankroti, siis jäävad kõik seal kohvikus tööta, üürile andjal kaob rentnik, tarnijad kaotavad partneri, kliendid koha, kus käia.

Kui varem võeti seda lihtsalt kui “üks kohvik”, siis tänases olukorras nähakse kõigi nende ettevõtmiste taga inimesi, terveid peresid, sõprus- ja kogukondi. See pole lihtsalt “üks kohvik”, mis uksed sulges.

Lahendus pulmade korraldamisele

Ma siiralt loodan, et need uued sidemed, see uus suhte tasand inimeste vahel püsib ka pärast karantiini. Et sellest saab “uus normaalsus”.

Selles uues inimestevahelises suhtes peitub ka sinu pulma võimalus. Ära kiirusta oma pulmi tühistama. Nagu varem mainitud, siis külalised võivad seda küsida sinult puhtalt uudishimust, kuid antud hetkel neil see info tõenäoliselt hädavajalik pole.

Ära kiirusta üles ütlema ka pulmapäevaks broneeritud ja tellitud tegijaid. Soovitan hoopis nendega avatult läbirääkida.

Juhul kui teil on omavahel sõlmitud kokkulepe, milles on sätestatud sanktsioonid ülesütlemisel, siis rääkige läbi. Küsige, mida sinu pulmapäeva tegija eelistab. Kas talle on oluline, et sa hetkel ütleks pigem kokkuleppe üles, kartes leppetrahvi või sobib, kui teete otsuse, kui olukord selgem ja sel juhul ei kaasne sellega lisakulu.

Juhul kui on näha, et teie sissetulekud eriolukorra tõttu oluliselt kannatavad, siis enne pulmade ära jätmist tasub proovida veel üht lahendust. Rääkige tegijatega uuesti hinnad läbi.

Olge avatud ja siirad oma olukorra osas ja valikutes. Andke mõista, kui palju te peate oma pulma eelarvet alla saama, et see toimuda saaks. Kui iga teenusepakkujalt saab rohkem või vähem alla, siis ehk õnnestub pulm siiski ära pidada ja seejuures mitte kvaliteeti ja standardeid alla lastes. Ma saan rääkida küll ainult enda eest, aga mina eelistan igal juhul selliseid vestlusi töö ülesütlemisele.

Ma olen teadlik, et võin sellega endale ja paljudele teistele tegijatele jalga tulistada. Hirm on, et nüüd hakkavad kõik pruutpaarid varem kokkulepitud hinda kauplema isegi siis, kui põhjust pole.

Siinkohal ongi oluline, et sälitaksime selles eriolukorras leitud uue ja parema inimeste- (ja äride)vahelise suhte. See usaldus inimeste vahel väärib hoidmist. See puruneb, kui hakkame taas vassima ja valetama ja igaüks tekki oma poole sikutab. Meil kõigil ongi ainult üks ja seesama tekk, mille all me kõik oleme: pulmade tegijad ja teenusepakkujad, pruutpaarid ja külalised ja praktiliselt kogu maailm. Me mahume kõik sinna ära ja koos on seal hea!

Foto: Mari-Liis Moments

Ma tean, et on palju teisi tegijaid, kes mõtlevad minuga sarnaselt ja mul on suur rõõm olnud nendega koos töötada.

Vaid koos saame siit edasi. Siin peitub meie kõigi võimalus. Saame olla avatud, siirad, tähelpanelikud, mõistvad ja vastutulelikud. Haavatavad, aga päris.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply