Täna tahan teile rääkida pulmade planeerimisega soetud otsuste tegemistest.
Nimekiri sellest, mis pulmadega seoses vajab korraldamist, võtab silme eest kirjuks: kleit, ülikond, meik, soeng, kingad, kutsed, pulmaauto, lilleseaded ja pruudikimp, paaripanija, fotograaf, pulmaisa, bänd, DJ, aeg, koht, külalised, toitlustus, pulmatort ja nii edasi. See nimekiri tundub lõputu ja kõik selles nimekirjas äärmiselt oluline.
Ma tunnistan, et kõik selles nimekirjas on oluline, kuid mõned osad sinu pulmapäeval on siiski olulisemad kui teised.
Must have VS Nice to have
Minu soovitus on lüüa kogu see pikk nimekiri kaheks “must have” ja “nice to have”. “Must have” nimekirjas on kõik need korralduslikud nüansid, mis on sulle kõige-kõige olulisemad. Midagi, mille järgi sa oma pulmapäeva kujundad. “Nice to have” nimekirjas on kõik ülejäänud.
Kuidas selliseid valikuid teha?
Üldjuhul on pruutpaaridel juba üsna hea ettekujutus, mis on need asjad, milles nad pole nõus jäereleandmisi tegema. Esialgu on “must have” list päris pikk. Nii tahaks “must have” listi lisada kõik olulisema: kuupäeva, koha, pulmaisa, bändi ja pulmakorraldaja. Praktikas on see aga päris keeruline olukord. Võib juhtuda, et sel kuupäeval on mõni neist tegijatest juba broneeritud mõne teise pruutpaari poolt.
Seepärast soovitan “must have” listis panna erinevad asjad omakorda tähtsuse järjekorda. Näiteks, määra ära, kas koht on sulle olulisem, kui kuupäev ja kas kuupäev olulisem kui pulmaisa. Mida rohkem on “must have” asju, seda varem peaksid pulmade korraldamisega alustama. Mõnedel juhtudel on tegijad broneeritud aasta ja enamgi enne pulmapäeva.
“Must have” listi pikkus kajastub ka pulmaeelarves. Kõrged nõudmised tähendavad üldjuhul ka suuremaid väljaminekuid. Selline tähtsuse järjekorda sättimine aitab ka kulutused kontrolli all hoida.
Valikud pulmas
Meie oma pulmas “ohverdasime” pulmaisa, et saada oma pulma Kukerpillid. Kulutused mõlemale poleks välja tulnud. Kukerpillid meie pulmas oli aga meie ammune unistus. Jäime lootma, et ehk sõbrad ja lähedased ise haaravad initsiatiivi pulmas ja Kukerpillid hoiab rahva lõbusana kogu õhtu. Nii ka läks, kuigi, pean tunnistama, et järmine kord võtaksin kindlasti pulmaisa. Endal oleks süda rahulikum 😉
Soovisime oma pulmad pidada maakodus põllu veerel. See oli meie “must have” listis esikohal. See aga omakorda tähendas seda, et pidime arvestama peotelgi ja põranda rendi, trenspordi ja püstitamise kuluga. Tõttöelda oli see sama kallis, kui kogu mõisakompleksi rent. Pulmad maakodus tähendas seda, et külalistel tuli magada telkides või vaadata lähedal mõni ööbimiskoht. Need kõik olid järeleandmised, et saaksime pulmad pidada maakodus.
Kuidas nimekirja koostada?
Soovitan sul alustada “nice to have” listist. Las kõik olla esialgu seal. Vaata nimekiri läbi ning tõsta kõige olulisemad asjad “must have” listi.
“Must have” list ei saa olla pikk. Praktikas saad arvestada kõige enam 3 kuni 5 kõige tähtsama asjaga.
Nii nagu soovitasin, pane “must have” listis asjad samuti tähtsusjärjekorda. Kui ka selles nimekirjas pead midagi eelistama, mida tihti pead nii kui nii tegema, siis teada, mida eelistada.
Kui “must have” list tahab vägisi pikaks venida, siis ei jäägi sul muud üle, kui sinna, pärast viiendat, tõmmata punane joon. Seejärel võrdle ükshaaval läbi kõik need, mis joone alla jäid, nendega, mis valikus sees. Kui mõni joonealune lööb ikkagi jooneülest, siis vaheta need omavahel. Nii saadki lõpuks kokku oma päris “Must-must have” listi.
Kokkuvõttes polegi oluline, kas selle listi ka lõpuks valmis saad või kas see kasutust leiab. See protsess ise aitab sul endas paremini selgusele jõuda, mis on sinu pulmas sulle oluline ja mis on veel olulisem. Ehk aitab see siis sul ka keerulisel hetkel valikuid teha.
Pildid meie pulmapäevast tegi Krista Kõiv.
Lisa kommentaar